Velmi nebezpečná choroba, která napadá snad všechnu tykvovitou zeleninu. Vyznačuje se hnědnutím listů od jejich okraje a vodnatění a následné hnědnutí výhonů. Během několika dní dokáže zlikvidovat celou kulturu.
Deformace plodů může mít několik příčin. Jednou z nich je nedokonalé opylení samičích květů.
Krtci škodí podlézáním a nadzvedáváním rostlin. Ty pak špatně přijímají vodu a živiny a při horkém létě mohou běhěm jednoho dne uhynout.
V přemokřelých půdách se melounům nedaří. Kořeny nedýchají a tento nedostatek se projevuje mimo jiné žloutnutím listů.
Nedostatek hořčíku je abiotická porucha (fyziologická choroba)rostlin. Pozná se podle světlých listů s tmavě zelenou žilnatinou
Mezi první choroby, s kterými se pěstitel melounů setká hned po vyklíčení semen a vzejití rostlin, patří tzv. panání klíčních rostlin. Je to soubor několika houbových chorob, které napadají hyppokotyl rostliny. Kořenový krček vodnatí, zahnívá a rostlina "padá".
Plži, zejména pak slimáci a plzáci, patří mezi nejčastější škůdce melounů. Ohryzem listů, stonků, ale i plodů, dokáží během krátké doby způsobit obrovské škody
V některých letech se pěstitelé melounů často setkávají s praskáním plodů. To je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině.
Pěstitelům melounů mohou udělat menší škody i ptáci, kteří do plodů vyzobávají díry, které následně zahnívají.
Stínka je šedý korýš s pevným článkovitým krunýřem. Okusuje listy melounů a dokáže udělat i velké škody, převážně u mladých rostlin. Velikost stínky může být 1,5 - 2 cm.
Sviluška chmelová napadá velké množství druhů zeleniny. Vyskytuje se především v krytých prostorech, např. ve skleníku, fóliáku, pařníku. Na napadených listech se objevují světlé skvrny, později jsou viditelné na rostlinách pavučinky
I slunce nám může plody znehodnotit. Pokud po chladném období náhle přijdou dny horké s prudkým slunečním zářením, může dojít k úžehu plodů i listů.
© 2024 Václav Kozák (O autorovi)