Melouny lidé začali roubovat ze dvou důvodů. Prvním důvodem je snížení výskytu některých houbových chorob, které pěstitele melounů sužovali. Druhým důvodem byla potřeba zvýšení výnosů melounů. Roubovaná rostlina v ideálním případě dokáže vynést i více než 80 kg plodů. Navíc roubované melouny mají mnohem nižší nároky na pěstování.
Pokud jsme se rozhodli, že zkusíme naroubovat melouny, měli bychom postupovat asi takto:
Výsev melounů provedeme začátkem dubna. Pokud dáme melounům pro klíčení optimální podmínky, objeví se nám malé rostlinky už za 3 – 5 dní od výsevu. Jestliže máme pro předpěstování melounů horší podmínky, může se tato doba prodloužit i na 14 dní. Melouny vyséváme do menších květináčků a semeno bychom měli umístit ke kraji květináčku.
Doba výsevu tykví (podnože) závisí na tom, jaké podmínky jsme melounům dali. Jestliže mají melouny tak dobré podmínky, že jsou schopny vzejít za 5 dní, můžeme s výsevem tykví začít již za 2-3 dny po výsevu melounů. Čím horší podmínky pro melouny máme, tím více se zvětšuje interval mezi výsevem melounů a podnoží. Pro podnož si vezmeme stejně velký květináč, jako pro meloun a semeno zase umístíme ke kraji květináče.
Přibližně v době, kdy má již rostlinka melounu první pravý list, začneme s roubováním. Existuje několik způsobů roubování melounů. Na těchto stránkách Vám 2 nejjednodušší a zároveň nejpoužívanější způsoby podrobně popíšeme.
Jak jsme se již zmínili, s roubováním začneme, když má už rostlinka melounu první pravý list. Zároveň by měl být stonek melounu i podnože stejně silný, nebo může být stonek podnože mírně silnější. Nejprve si musíme vzít květináč většího průměru, než do kterých jsme vysévali meloun a tykev. Meloun a tykev do tohoto květináče sesadíme.
Pomocí žiletky nebo skalpelu vyřízneme ve stonku melounu jazýček. Žiletku přiložíme přibližně na střed stonku a šikmo zařízneme žiletku směrem vzhůru do stonku. Tento zářez (jazýček) by měl být dlouhý 4 – 7 mm (podle tloušťky stonku) a neměl by být hlouběji než do poloviny průměru stonku. Ve stejné výšce stonku tykve vyřízneme stejně velký jazýček, který musí být vyříznut opačným směrem (směrem dolů). Jazýčky musí do sebe zapadat. Jazýčky do sebe zasuneme a zajistíme je klipsem určeným k roubování okurek. Musíme dávat velký pozor, abychom při aplikaci klipsu ze sebe nevysunuly jazýčky, nebo abychom stonky klipsami nedrtili. Tímto bychom měli první fázi roubování hotovou. Rostliny přemístíme do pařeniště, nebo do prostor, kde můžeme udržet vysokou vzdušnou vlhkost a nekolísavou teplotu.
Po sedmi dnech od roubování odstraníme klipsy. V této době už měl být meloun k podnoži chycen. Místo klipsu provedeme na stonku pomocí gumičky úvazek. Zkontrolujeme, jestli na tykvi nevyrůstají pravé lístky a případně je opět odštípneme. Rostlinku můžeme zajistit proti zlomení špejlí.
14 dní od roubování už můžeme odříznout melounu kořeny. Odřízneme je pod uvázanou gumičkou. Vršek tykve (děložní lístky) zatím ponecháme, jen opět zkontrolujeme, aby z ní nerašily nové lístky. Tykev odřízneme nejdříve po deseti dnech od odříznutí kořenů melounu.
Druhý způsob je mnohem jednodušší. Rostliny však k sobě nesesazujeme, proto je můžeme vysévat na střed květináčku. Tykev vyséváme do většího květináčku, protože tam rostlina zůstane až do výsadby. Síla stonku podnože a melounu by při roubování měla být opět stejná, ale mohou být i větší rozdíly, než u předešlého způsobu. Roubování provádíme ve fázi, kdy má meloun první pravý lístek.
Podnož seřízneme šikmým řezem tak, abychom tykvi nechali pouze jeden děložní lístek a aby nemohly na rostlině vyrůstat pravé lístky. U melounu musíme provést stejně dlouhý řez, která však musí být proveden tak, abychom nepoškodily růst melounu. Řez může být i pod děložními lístky. Řeznou plochu melounu a tykve přiložíme k sobě a provedeme úvazek. K lepšímu upevnění můžeme použít tyčinky k roubování, Tyčinku zapíchneme do středu stonku melounu a takto spojíme podnož s roubem. Děložní lístek tykve zakrátíme. Můžeme ho tam nechat po celou dobu vegetace, nebo jej můžeme přibližně po měsíci odstranit.
© 2024 Václav Kozák (O autorovi)