České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

Padání klíčních rostlin

Mezi první choroby, s kterými se pěstitel melounů setká hned po vyklíčení semen a vzejití rostlin, patří tzv. panání klíčních rostlin. Je to soubor několika houbových chorob, které napadají hyppokotyl rostliny. Kořenový krček vodnatí, zahnívá a rostlina "padá".

Padání klíčních rostlin není pouze jedna choroba, ale je to soubor několika houbových chorob. Patří mezi ně Botryotinia fuckeliana, Fusariun spp., Moniliopsis aderholdi, Olpidium brassicae, Fhytophthora spp., Pythium spp., Thanatephorus cumumeris, Thielaviopsis Basicola, Varticillium spp. a další. Napadá rostliny od fáze klíčení, až do fáze 2 – 3 pravých listů. Kořenový krček malé rostliny vodnatí, tmavne, rostlina se ohýbá, až nakonec celá uhnije. Odumírat však může už klíček nebo kořeny. Choroba se vyskytuje především tam, kde máme hustý výsev, rostliny nemají dostatek světla, nebo mají přemokřelou zeminu. Původci padání přežívají v půdě, nebo se mohou přenášet i semeny. Proto je nutné používat především mořené osivo a vysévat do chemicky nebo tepelně dezinfikovaného substrátu.

Hostitelské rostliny

Téměř všechny rostliny, melouny nejsou vyjímkou

Ochrana

Prevencí je použití mořeného osiva, neprovádět příliš hustý výsev a zemina nesmí být přemokřelá. Výsev je nutno provádět do kvalitního substrátu nebo tepelně či chemicky dezinfikované zeminy. Po napadení rostlin je nutno zalít např. Previcurem.

© 2025 Václav Kozák (O autorovi)