Melouny v Nymburce
Z hodin dějepisu v roce 1960 si pamatuji, že obyvatelé Nymburka pěstovali před hradbami melouny. Tato informace pravděpodobně pocházela z německy psaného díla „DĚJINY KRÁLOVSKÉHO MĚSTA NYMBURKA ve stručnosti sepsané Josefem Merklem, doktorem medicíny, nymburským rodákem“. Dílo s datem 20. října 1819 je věnováno Vlasteneckému muzeu. Zdařilý překlad do češtiny vyšel v roce 2012. Z uvedeného překladu si dovoluji seznámit Vás s částí, která obsahuje zmínku o pěstování melounů.
Obživu tu obvykle poskytuje zemědělství a pivovarnictví. Zdejší půda je úrodná. Před časem se tu pěstovaly melouny, které svou příjemnou chutí vynikaly nad melouny pěstované kdekoliv jinde v celém království, jak poznamenal slavný spisovatel Bohuslav Balbín ve svých Miscellanea historica, fol. 108: „Nymburgi urbe regia, praecipua nascentium Peponum a dulcedine gratia censetur; etsi coleum prae Praga frigidius, solum tamen Peponibus amicissimum habet.“
Česky: „Nymburk, město královské, je vysoce oceňováno pro sladkost melounů, které se tam rodí. Obloha je sice úrodnější u Prahy, [Nymburk] má ale pro melouny mimořádně příznivou půdu.“ Bohuslaus BALBINUS, Miscellanea historica regni Bohemiae: quibus natura Bohemicae telluris…, Decas I, Liber I, Pragae 1679, s. 108.
Zdroj: Josef Merkl, DĚJINY KRÁLOVSKÉHO MĚSTA NYMBURKA, Nymburk ─ Dolní Břežany, 2012, s. 67.
Tento článek 27. 4. 2014 přidal uživatel JosefC.
Zpět na seznam článků