České melouny

Přihlásit se Zaregistrovat se
Sponzor Stemelli

Cesnek.cz

2018 sezóna "Nevíte náhodou co mojim melounům chybí"

Dobrý den. Jsem začátečník a něco mojim melounům evidentně chybí.Jen nevím v čem jim pomoci.Žloutnou a mám pocit že přestaly růst(možná ale jen koření, jsou přesazené ale už dost dlouho si myslím=12dní). S tím žloutnutím jsem nejdříve myslel že by to mohl být nadbytek vody. Začal jsem méně zalévat ,trošku se to zlepšilo ale stále je to takové jak vidíte na fotkách.Za jakoukoliv radu dopředu moc děkuji. Aleš

Tento článek 2. 6. 2018 přidal uživatel Aleš.

Zpět na seznam článků
AutorNázorVloženo
Rodik00
návštěvník
Urcite nafot a posudime situaciu ci sa melonom dari pripadne co im chyba. Ked ti rastliny krtek podryje tak zacne cela rastlina vadnut, je to rovnake vadnutie ako pri nedostatku vody. Pripadne existuje este fusariové vadnutie ale to vadne spravidla iba jeden šlahúň. Najucinnejsie je krtinec rozhrabat a nechat krtkovi holu dieru ja si pomaham vodou, cim viac tych dier mu spravis tym lepsie. Ak je krtinec pod mulcovacou textiliou tak to iba postupam a polejem. Krtko neznasa prievan a zapach tak ak mu nechas holu dieru tak je dobre mu tam nieco smradlave naliat. odkedy to takto robim, ktrko sa posunul o kusok dalej.
Reagovat
18.06.18 01:05
Aleš
návštěvník
Zdravím všechny. Omlouvám se že jsem se tak dlouho neozval ale nebylo co sdělit. Tedy rozdíl byl .....složitější vysvětlit ale pokusím se. Hlavně se to ze začátku moc nelepšilo. Pak ano. A pak se to zase zhoršilo. Objevil se totiž krtek který mi tam pěkně řádí a podrývá jednu rostlinu za druhou. Děs! Bojuji sním jak se dá. Nejúčinnější je pokora a dosypávání hlíny na podrytá místa a vydatné prolévání vodou až voda splaví hlínu do děr a ucpe to. Samozřejmě víc hlíny ,obrovské množství vody, udusávat tam kde je to nejvíce podryté. Zatím asi jedna rostlina kipla. Ostatním se vede jako na houpačce. Záleží jak si usmyslí krtek. Když dá pár dnů pokoj rostliny se rozjedou a začnou být víc svěží a zelené(ty úplně žluté listy už zaschly a odpadly).Jak to krtek zase zmasakruje všechno vadne a začne se to žlutit. MAZEC. Na krtka nic neplatí. Zkusil jsem kde co. Trošku zabraly čika s cigaret a nebo mněl jen dovolenou pár dní. Celkově ale rostliny jsou více zelené, nasadily další výhony(větví se) a trošku i ty původní rostou.Hlavně ale rostou ty nové výhony. Udělám fotky a dodám co nejdříve. Takže jak vidíte nebylo jednoznačně(a ani zatím není) vyhráno. A pořád jsem čekal že to krtek odtroubí a já budu moc ohlásit vítězství a přiložit pěknější fotky. Zatím se opravdu není čím chlubit. Nafotím posoudíte. To jen na vysvětlenou. ZÁVĚREM: Myslím si že ještě v kelímkách jsem je možná ke konci(těsně před přesazením na záhon) moc přelíval a proto ještě před výsadbou zežloutly nebo už vyčerpaly živiny ze substrátu v kelímku a začaly žloutnout. No a po přesazení . Možná tam ten krtek byl hned od začátku jen se tak drasticky neprojevoval(ryl hlouběji).V každém případě pokud to podrýval zespodu nebylo to vidět. A rostlinám podrytým chyběla vláha a živiny=měly pocuchané kořeny.Tím že jsem začal hnojit se to částečně zlepšilo v závislosti jak která rostlina je podrytá. Asi nejvíce pomohl krystalon. Jistotu ještě nemám. A co bude dál se uvidí.Hlavní slovo má krtek. Zatím se mějte. Přeji pěkný den a melounům zdar.
Reagovat
17.06.18 04:22
VlB
návštěvník
Aleš: zdravim, kristalon doporucuji plod a kvet tak do pulky cervenco. cererit v tom pripade neni treba. zaklad je neprehanet, mene byva vice. osobne hnojim cereritem tak 3x za sezonu hrstku, fakt to nema cenu prehanet. pokud se vam osvedcil kompost, je to ok, v cechach nepredpokladam rezidualy herbicidu v extremni mire, i kdyz kdo vi:-)
Reagovat
07.06.18 20:26
syky007
návštěvník
Zdravím.No já se přiznám že nažloutlé rostliny jsem měl jen v jednom případě.Jeden rok byla chladná druhá půlka května a hned po vysazení nastalo období deštů a bylo asi 14 dní dost chladno a nadbytek vody.Rostliny zezžloutly podobně jak na fotkách.Po oteplení se do týdne vzpamatovaly.Jinak se mi tohle nestalo.Před vysazením ven udělám na záhonu díru asi 40x40cm a do hloubky asi 30-40 cm a dám na dno dostatek hnoje.Zasypu zeminou tak aby nad hnojem byla vrstva zeminy asi 5-10cm a na to položím sazenici a přihrnu zeminu okolo.Samozřejmě zaliju a pokud není vyloženě zima po 4 dnech je vidět že se sazenice ujala a začíná narůstat hlavní šlahoun.Po týdnu už byvá při teplém počasí přírůstek znatelný a během dalšího týdne začne nasazovat na další šlahouny a už to jede.:-)Zalévám tak jednou za 2-3 dny ,při vysokých teplotách jako nyní každý den.
Reagovat
04.06.18 00:46
Aleš
návštěvník
VŠEM BYCH VÁM CHTĚL PODĚKOVAT ZA SNAHU POMOCI. MOC DÍK ZA RADY. Aleš
Reagovat
03.06.18 23:14
Aleš
návštěvník
JK: Dobrý den. Odpověděl jsem vám už do vzkazu. Nějaký posun počítám tak za týden(doufám). Zatím jsem zalil Kristalonem a sháním Cererit ten tam ještě půjde. Omezím trochu zálévání a se uvidí....Za týden. Děkuji za pomoc.
Reagovat
03.06.18 23:13
Aleš
návštěvník
VlB: Dobrý den. Co jse myslel tím "zachytil jsem nazor ohledne rezudualu z roundupu nebo bofixu apod. Muze to byt pravda" Já si také dělám vlastní jen je ho málo. A tak přikupuji za 25kč 18litrů z kompostárny. Hodně se nám osvědčil. Kam přidám hned je to hodně ale hodně znát. S tím přihnojováním už jsem začal s Kristalonem a Cererit musím sehnat. Jak Kristalonem a Cererit skloubit hnojit současně nebo jeden týden to druhý to a opakovat co týden. Co navrhujete? A vám také úspěšný melounový rok.
Reagovat
03.06.18 23:09
Aleš
návštěvník
vocho67: Nechápu. Jaká 15 litrová vědra jako jste rozsypal na povrchu, přidal řádnou dávku hnoje a proryl. A díry asi 0,5x0,5x0,5 metru jen kompost??? Šlo by to více popsat jak to myslíte. Jinak děkuji. Asi jsem podcenil hnojení do startu mám asi málo. Prosím více info jak jste připravil záhon na výsadbu. Moc děkuji za pomoc
Reagovat
03.06.18 23:02
JK
návštěvník
Zdravím, dal jsem to Alešovi do vzkazu, možná to pomůže i dalším: ...pokud jsou rostliny spíše do žluta, dle mého názoru mají nedostatek dusíku, ale může to být způsobeno i dalšími vlivy. Moc nebo málo vody, třeba taky. Každopádně já dřív řešil na nedávno zakoupené a předtím roky zanedbávané zahradě žloutnutí nejen melounů, ale i paprik, a rajčat, a ve finále zabraly kvašené slepičáky, kterými jsem to pak rozředěné 1:10 s vodou prolil. Do týdne se vše krásně zazelenalo. Ovšem co funguje u mně, nemusí vyřešit problém jinde......
Reagovat
03.06.18 22:01
VlB
návštěvník
Moznosti muze byt hodne, ale vidim to spis na tvorbu korenu. 12 dni neni mnoho, me se rozjely az po mesici a uz jedou:-). Chce to trpelivost, vodu a ted uz (jen) cererit. Pokud byl dobry zaklad, do dalsich dvou tydnu to bude ok. Opavdu to tak trva, nebojte se. Navic letos mame minimalne dva tydny naskok proti jinym roku, takze nezoufat:-). K tem kompostum z kompostaren - zachytil jsem nazor ohledne rezudualu z roundupu nebo bofixu apod. Muze to byt pravda, delejte si vlastni, zejmena pokud jim nesetrite pri vysadbe. Uspesny melounovy rok!
Reagovat
03.06.18 14:12
vocho67
návštěvník
Jak velkou díru? Jen na povrchu je několik 15 litrových věder s kompostovou zemí. Pod tím ještě mnoho hnoje. Hloubka asi půl metru.
Reagovat
03.06.18 08:17
Aleš
návštěvník
Chemik: Dobrý den. Zajímavé čtení. Ale já mám 10 sazeniček na záhoně. A kompost mám i svůj vlastní ale použil jsem osvědčený kupovaný(našeho je málo=jen z posekané trávy a tak)z kompostárny krásně černý s kousky dřeva prostě co sesečou ořežou nadrtí zkompostují a prodávají za 25kč 18litrů. To je pro mě přijatelné. Kristalon na listy to mě nenapadlo a už jsem včera večer podle předešlých rad přihnojil krystalonem(zálivkou). Teď bude třeba tak týden počkat co se stane .
Reagovat
03.06.18 00:33
Aleš
návštěvník
vocho67: Dobrý den. Jak velkou díru. Já dával se substrátem co jsem je předpěstovával (0,5 litru) a kolem jsem dal ...tak 4hrsti kompostu(kolem balu sazeničky).Zároveň jem celý záhon dost vydatně proložil při rytí kupovaným a osvědčeným kompostem(na tak asi 0,5 až 0,75 m čtverečního půl pytle kompostu.Pytel 18 litrů) Zárovež jsem dal na tuto plochu ještě dost(těžko odhadnout) granulovaného kravského hnoje ale ten je dole(asi 15-20cm pod povrchem). A pro jistotu jsem včera večer podlil krystalonem jako první hnojení extra. Pokud se to nezlepší hnojivo si myslí to nebude. Ale jak velkou díru děláte a kolik kompostu dáváte.
Reagovat
03.06.18 00:25
Aleš
návštěvník
vocho67: Hlínu jsem promíchal s osvědčeným kupovaným kompostem(Hlínu na záhoně). A sazenice začaly žloutnout už 0,5 litrových kelímcích(v kterých jsem je předpěstovával). Na záhoně to jen pokračuje. A celkově jsou to dost chcípáčci mám dojem=něco jim chybí?? Dělám někde zásadní chybu jen se zorientovat co vržu.
Reagovat
03.06.18 00:16
Aleš
návštěvník
Paja: Dobrý den. Zítra pokud to stihnu změřím ph půdy. Tester už mám.
Reagovat
03.06.18 00:12
Chemik
návštěvník
Pokud žloutnou listy, bývá problém s dusíkem. Ale taky nemusí. To záleží na typu žloutnutí. Někde na internetu jsou vcelku solidní fotky, které pomohou při odhadu, čeho je nedostatek. Meloun je na výživu náročný. Riziko přehnojení není velké. Hnojení hnojem je dobré. Měl by to být základ. I tak je dusík někdy problém. Jeho pohyblivost v půdě je velká, snadno mění formy a uniká do atmosféry. Hnůj by se měl ideálně skladovat přikrytý. Jakmile se rozhází, je třeba ho rychle zaorat. V řádu hodin. Existují tabulky, kolik dusíku unikne za jak dlouho a při jaké teplotě. Kompost je široký pojem. Záleží na tom, z čeho vzniká. Když třeba ze slámy, musí se dokonce posypat močovinou nebo močůvkovat, aby spíš dusík z půdy neodebíral. Vždy záleží na poměru mezi uhlíkem a dusíkem. Skoro ideální je třeba u jetelovin. Bylo by to na delší povídání a nemá cenu zabíhat moc do hloubky. Pokud má rostlina dost vody a není taková zima, že vůbec neroste, dal by se udělat rychlý pokus s přihnojením na list. Do jisté míry tak lze obejít příjem živin z půdy. Účinek je rychlý. Nevýhoda je, že je efekt krátkodobý. Začal bych zase s Krystalonem start. Musí se provést na večer nebo když nehrozí vyšší teploty než tak 25 C a nesvítí sluníčko. Zálivka je pro začátečníka bezpečnější. Pokud má rostlina bal, tedy je třeba z květináčku, riziko popálení není tak velké. V každém případě je ale lepší třeba týden počkat. Tím vznikne pauza, kterou lze obejít přihnojením rostliny pár dní před výsadbou ještě v květináčku. Prostě zalít Krystalonem a za 2 dny sázet. Ještě ke hnoji. Záleží sice na druhu, ale aby uhradil ztráty základních živin po sklizené plodině za jeden rok, bylo by ho třeba dávat zhruba 150 t na 1 ha. Obvyklá dávka je 30 až 40 t ha. Stejně neobsahuje všechny potřebné živiny. Zvlášť některé stopové prvky chybí.
Reagovat
02.06.18 22:28
vocho67
návštěvník
Teď před výsadbou dělám opravdu velkou díru, do které jde spousta hnoje a země z kompostu. To je základ.
Reagovat
02.06.18 20:41
vocho67
návštěvník
Taky nedokážu určit příčinu. Před mnoha lety, když jsem dělal chyby, měl jsem takové chcípáky, když byla rostlina vysazena na běžný záhon bez vyhnojení. Na kompostu to byla jiná liga.
Reagovat
02.06.18 20:38
Paja
návštěvník
No, já tedy nevím, co to žloutnutí způsobilo, ale u čerstvě zasazených rostlin bych byla s hnojením opatrná..., i když mě teda napadá nedostatek hořčíku... Co třeba špatné pH půdy, teplotní výkyvy, jak tu někdo psal......?
Reagovat
02.06.18 19:55
Aleš
návštěvník
Chemik: To je hodně zajímavá rada. Zatím jsem bral že substrát má na 6 týdnů živiny. A jediné čím jsem přihnojil byl granulovaný kravský hnůj(nic jiného jsem nevěděl a granulovaným kravským hnojem jsem zatím nic nezkazil. Hned seženu(jak to půjde) Krystalon start+Cererit. A podle vaší rady přihnojím. Mohlo by to být že sazeničkám došly živyny ze substrátu v kterém jsou vysazeny. Moc dík za rady.
Reagovat
02.06.18 09:35
Aleš
návštěvník
Jirka 1: Mám to žloutnutí u všech rostlin co má. Nové listy jsou taky zelené ale časem zežloutnou=proto to vidím na větší problém.
Reagovat
02.06.18 09:29
Jirka 1
návštěvník
Mohou to být i chladné noci po přesazení. U jednoho melounu mám letos stejný problém. Mám podezření na hryzce. Nastěhovali se mi do zahrady a nevím jak se jich zbavit, ale po přesazení nějaký list vždy zežloutne a ty nové bývají již zelené.
Reagovat
02.06.18 09:06
Boza
návštěvník
Souhlasím, může to být ve výživě. Může to ale také být reakce na změnu prostředí. Mně vždy melouny při přesazení ven žloutnou a konce zasychají. Pak ale začnou růst nové tmavší listy a výhony. Původní obrost někdy úplně uschne. Na obrázku je vidět rozdíl mezi původním a novým olistěním. Každá odrůda je také jinak náchylná, zde se jedná o Sibirsky ogoň, ten dopadl lépe, nežli třeba cukrový meloun, který téměř zašel.
Reagovat
02.06.18 07:59
Chemik
návštěvník
Stává se to, když je zima. To ale teď moc není. Na škůdce je dost brzy. I když letos člověk neví. Odhadoval bych hnojení. Podle fotky mi zem připadá písčitá. Takovou mám taky. Meloun je vcelku náročný. Doporučil bych Krystalon start a zalít roztokem. Za pár dní by měl být znát rozdíl.Pokud to pomůže, zalévat každých 14 dní. Nebo aspoň přihodit trochu Cereritu.
Reagovat
02.06.18 07:28
Aleš
návštěvník
Přikládám foto k článku.
Reagovat
02.06.18 02:16
Aleš
návštěvník
Přikládám foto k článku.
Reagovat
02.06.18 02:15
Aleš
návštěvník
Přikládám foto k článku.
Reagovat
02.06.18 02:15
Aleš
návštěvník
Přikládám foto k článku.
Reagovat
02.06.18 02:12

© 2024 Václav Kozák (O autorovi)